Педагогикалық қайта даярлау жөнінде толық ақпарат

TEFL бағдарламасының координаторы Арман Арғынбаевпен сұхбат

Педагогикалық қайта даярлау дегеніміз не және бұл бағдарлама кімге арналған?

Педагогикалық қайта даярлау бағдарламасы педагогикалық білімі жоқ, бірақ мектептерде сабақ бергісі келетін адамдарға арналған. Біз мектептерде мұғалімдердің тапшылығы әлі де бар екенін білеміз (бұл мұғалімдердің тапшылығы жоғары айтмақтарға қатысты – информатика мамандары, физика инженерлері және т.б.). Сонымен қатар, мұғалім мамандығы соңғы кезде жақсы мансаптық мүмкіндіктерді білдіреді. Бұл бағдарлама PGCE қазақстандық аналогы болып табылатын зияткерлік өнім.

Бұл бағдарламаға кім қатыса алады? Таңдау критерийлері бар ма?

Бағдарламаға тиісті мамандық бойынша жоғары білімі бар адамдар жазыла алады.

Ағылшын тілін білетіндігін растайтын сертификаттың болуы қажет, кем дегенде А2 деңгейі. Сертификат болмаған жағдайда, өтініш беруші СДУ-да ағылшын тілінен тест тапсырады. Бағытын таңдауға ерекше назар аударған жөн (олардың саны – 7). Айталық, инженер қазақ тілі немесе биология пәні мұғалімдерін даярлау бағдарламасына кіре алмайды. Бағдарлама барысында студенттер негізгі теориямен айналыспайды, басты назар пәннің өзіне және оны оқыту әдістеріне аударылады. Мысалы: биологияны оқытудағы бар қиындықтар, биология пәні бойынша барлық мектеп бағдарламасы, оқытудың интерактивті әдістері және т.б. Яғни, бағдарламаға ену үшін адам биология негіздерін білуі керек.

Тренинг қанша уақытты алады? Форматы қандай? Басқа қалада тұратын адамдардың қатысуға мүмкіндігі бар ма?

Оқу мерзімі – 6 ай.

Тренинг аралас форматта өтеді. Бағдарламаның көп бөлігі онлайн режимінде өтеді. Студенттер университетке бағдарламаның басында (1-14 қараша), ал ортасында (10-17 қаңтар), сондай-ақ 28-31 наурызда аттестаттауға келуі керек. Жоғарыда көрсетілгендей, бұл күндер мектеп демалысына сәйкес таңдалынған.

Нәтижесінде қандай сертификат беріледі?

Бағдарлама сәтті аяқталғаннан кейін, тыңдаушыларға мектепте мұғалім болып жұмыс істеуге құқық беретін мемлекеттік үлгідегі сертификат беріледі.

Осы курстардан өткен маман үшін қандай перспективалар бар?

Бірінші кезекте, бағдарлама тыңдаушыларға педагогика бойынша білім қорын меңгеруге мүмкіндік береді. Курс барысында тыңдаушылар орта білім беру орындарында тиімді оқытуға мүмкіндік беретін педагогикалық компоненттерге назар аудара алады.

Сонымен қатар, курс тыңдаушыларға орта оқу орындарында тәжірибе жинауға мүмкіндік береді. Бағдарлама аяқталғаннан кейін тыңдаушылар оқыту тәжірибесіне ие болады және теориялық білімдерін іс жүзінде қолдана алады.

Курс тыңдаушыларын күтетін ең үлкен перспектива – бұл қызмет саласының өзгеруі. Бағдарлама аяқталғаннан кейін, берілген Сертификат мектепке мұғалім ретінде жұмысқа орналасуға мүмкіндік береді. Осылайша, сабақ бергісі келген және оған мүмкіндіктері жоқ басқа сала мамандары қажетті педагогикалық дағдыларды игере алады.