Абай Нүсіпбеков

Бірнеше жыл бұрын мен Кремний алқабының перспективалы стартаптарының бірінде тегін тағылымдамадан өтуге арналған байқау туралы білдім. Байқауды Академик Ш. Есенов атындағы ғылыми-білім беру қоры өткізді. Мен бұл өзімді дамыту үшін бірегей мүмкіндік екенін түсіндім. Іріктеудің негізгі критерийлері – кәсіби дағдылар мен өзін-өзі жетілдіру ниеті болды. Айтпақшы, бүкіл Қазақстан бойынша байқауға бес адам жиналды, мен ешқандай практикалық тәжірибем болмағандықтан, іріктеуге ерекше үміт артқан жоқпын. Менің айналысып жүрген бағытым – деректер ғылымы бағыты болды. Мен тәуекелге бел байладым және іріктелген бес үміткердің қатарында болдым. Өткізілген іріктеу нәтижелері бойынша қор өкілдерімен және олардың Кремний алқабының серіктестерімен сұхбат жүргізілді. Нәтижесінде мен барлық кезеңнен өтіп, келесі жылдың күзінде сол жерге бардым. Осылайша менің жас стартап-жобам-AmplifyLife-де жұмысым басталды, оның мәні чат-ботты әзірлеу болды. Американың ең ірі штатындағы жұмыс мені өз динамикасымен таң қалдырды, мен жаңа пікірлестер таптым, әлемнің басқа аймақтарынан келген адамдармен кездестім. Әлемнің ең үздік компанияларында: Facebook, Google, Apple және т.б. тәжірибеммен бөлісу, оқу бағдарламасын салыстыру, компакт-дискілерде қалай сабақ беремін және олармен сабақ алу қызықты болды. 6 ай ішінде мен қомақты және қызықты тәжірибе алдым.

Бүгінде мен стартаптағы жұмысты компакт-дискілерде оқытумен қоса айналысамын. Менің студенттерім Ақпараттық технологиялар бойынша ірі маманнан құнды ақпарат алады. Әрине, бұл саладағы жұмыс тәжірибесі оқытуда үлкен артықшылық береді. Оқушыларға бұл ұнайды және мұғалімнің артықшылығы бар. Маған тәжірибе алып, бөліскен ұнайды. Біз әрдайым студенттермен IT-технологиялар саласындағы соңғы үрдістер мен инновацияларды талқылаймыз. Стартап үлкен ресурстарды және үлкен жүктемемен әр түрлі міндеттерді орындауды талап ететініне қарамастан, мен Кремний алқабында жинақталған тәжірибені университет қабырғасында іске асыруды жоспарлаймын.

На карту Халык банка